MÁTÉTELKI HÍREK
50.szám
Mátételke Község Önkormányzatának friss hírei
2010. október 18.
Mátételke község Önkormányzatának újonnan választott képviselő-testülete 2010. október 14.-én tartotta alakuló ülését.
Az ülést a korelnök, Csóti József vezette le, az előírások, és jogszabály szerint.
1. napirendben a Helyi Választási Bizottság elnök helyettese, Pozsgainé Elek Erika számolt be a 2010. október 3-i választás eredményéről, melyet közzéteszünk az alábbiak szerint:
Mátételke község választásra jogosult lakosságának száma: 462 fő
A választáson részt vett 241 fő, mely 52,16 % -os szavazati arányt jelentett.
Az 1 fő polgármesterjelöltre leadott szavazatok száma: 241 db
ebből érvénytelen: 12 db, 4,98 %, érvényes szavazatok száma 229 db.
229 db érvényes szavazattal polgármesternek választották:
Bényi Józsefné független jelöltet.
Az induló 8 fő képviselő jelöltből megválasztásra került 4 fő az alábbi szavazat arányok és számok szerint:
Piukovics Mihályné 179 szavazat
Nagy Noémi 107 szavazat
Csóti József 84 szavazat
Nyári Zoltán 68 szavazat
Az újonnan megválasztott képviselő-testület tagjai és a polgármester letette az esküt, mely szerint a Magyar Köztársasághoz hűen, a jogszabályok betartásával tisztségükből eredően feladataikat Mátételke fejlődésének előmozdítása érdekében fejtik ki.
A település, és a Képviselő-testület létszámából eredően egy bizottság választása szükséges, mely a Jogi és Ügyrendi Bizottság, mely az alakuló ülésen megválasztásra került.
Elnöke: Csóti József
Tagjai: Nyári Zoltán és Piukovics Mihályné.
Megválasztásra került, a polgármester javaslatára, titkos szavazással az alpolgármester,
Nagy Noémi személyében, aki letette alpolgármesteri esküjét a testület előtt.
Az alakuló ülésen került ismertetésre a polgármester 2010-2014-es évekre összeállított GAZDASÁGI PROGRAMJA, melyet a Képviselő-Testület egyhangúlag elfogadott. /mellékelten közzétesszük./
Az alakuló ülésen megállapításra került a törvény értelmében a polgármester illetménye, az alpolgármester és a képviselők tiszteletdíja, melyek 2006-hoz viszonyítva változatlanok, jogszabályi keretek figyelembe vételével.
A tisztség viselőknek vagyoni helyzetükről az alakuló ülést követő 30 napon belül bevallást kell adniuk.
Tájékoztató az Önkormányzatnál folyó ügyekről:
A gyermekeket nevelő családok helyzetének könnyítése céljából pályázatot adtunk be a Raiffeisen Bank Zrt és a Gyermekétkeztetési Alapítvány közös pályázati kiírására, „Mindenki ebédel 2010-2011” címmel, az óvodás és általános iskolás gyerekek részére. Pályázatunk 30 fő gyermek támogatására épült fel.
Erőfeszítések munkahely teremtésre – tárgyalásokat folytattunk egy céggel, bérmunkára vonatkozóan, ahol 5-25 fő foglalkoztatása valósulhatott volna meg. Azonban a számítások 1 hónap tekintetében is veszteséget jeleztek, így a foglalkoztatási lehetőséget elvetettük.
Tovább keressük a lehetőséget a munkahely teremtésre.
Támogatás – 2,5 millió forintot nyert az Önkormányzat a Belügyminiszterhez beadott, egyedi elbírálású pályázata és kérelme alapján, melyet működési költségeink fedezetére költöttünk.
A temető rendezésére beadott pályázatunk sajnos nem kapott kedvező elbírálást, keresni fogjuk a pályázati lehetőségeket a céljaink megvalósítása érdekében.
A könyvtárba továbbra is szép számmal járnak a gyerekek, de ismételten felhívjuk figyelmüket a számukra legfontosabb dologra , a tanulásra.
Háziorvosi ellátás – Engedélyek hiányában Dr Tokodi Ferenc nem kezdhette meg tevékenységét, Dr Ravasz László jelenlegi háziorvos egy hónap hosszabbítással, október 30-ig ellátja a feladatot.
FELHÍVÁS !
Felhívjuk a lakosság figyelmét a VÖRÖS ISZAP KATASZTRÓFA KÁROSULTJAINAK megsegítésére, lehetőségeikhez képest.
Nem csak anyagi támogatásra van szükségük, hanem elsősorban gyerekruhákra, gyerekjátékokra, bútorokra, és tartós élelmiszerekre. Az adományok előzetes egyeztetés után az Önkormányzatnál leadhatók.
A Testület a következő ülésén dönt a felajánlás anyagi összegéről!
Mátételke Község Önkormányzatának 2010-2014. évek gazdasági
programja
A gazdasági programomat a régi, megszokott, és eddig bevált módszert alkalmazva állítottam össze. Mivel újra választott vezetője vagyok a településnek, – és 8 éve töltöm be a polgármesteri tisztséget, – természetesen a megkezdett úton kívánok járni.
A programomat több irányból építettem fel, egyrészt a fejlesztési oldal, másrészt pedig a meglévő szolgáltatásaink további működtetése, minőség, és a színvonal emelése, valamint munkahely teremtési célkitűzések megvalósítása a célirány.
A fejlesztések terén mindig is az volt a célkitűzésem, hogy kis léptekkel, de folyamatosan haladjunk előre. Fejlesztéseink nagyságát a településünk mérete határozza meg elsősorban, valamint anyagi lehetőségeink.
Beruházni, értéket teremteni csak pályázatok útján vagyunk képesek, a pályázati lehetőségeknél is figyelemmel kell lennünk a saját erő mértékére.
– Fontos feladat, Uniós előírás, az ivóvíz minőségének javítása, melynek érdekében tagjai vagyunk az Ivóvízminőség javító program céljából létrehozott Társulásnak,
– Önkormányzati tulajdonú ingatlanok állagmegőrzése,
– Utak, járdák karbantartása,
– Temető folyamatos rendezése, urnafal megépítése, emlékműveink megtartása az utókor számára /temetői I. világháborús emlékmű, / temetői kereszt felújítása,
– Utcakép javítása, településünk szebbé tétele,
– belvízelvezető árkok rendezése,
– Kígyós csatorna karbantartásában maximális segédkezés a Vízügy dolgozóival együttműködve.
A fejlesztési oldalt csak pályázatok útján tudjuk megvalósítani, esetleges önerő hozzáadásával.
Másik fontos irány a meglévő szolgáltatásaink fenntartása, – falugondnoki szolgálat, házi segítségnyújtás, jelzőrendszeres ellátás, közbiztonság javítása, településőr, polgárőrség működtetése.
Mindezekhez igénybe vesszük a lehetséges állami normatívát, a felmerülő különbözetet az Önkormányzat teszi mellé.
Gyermekek, szociálisan rászorulók, idősek támogatása, segítése.
– Az átalakított, korszerű óvoda fenntartása,
– Könyvtári szolgáltatás tovább működtetése,
– Információ áramlás biztosítása elsősorban a Mátételki Híreken keresztül, fórumok tartásával.
– Jó kapcsolat kialakítása vállalkozókkal, egyházzal, civil szervezetekkel.
Munkahelyek kialakítására való törekvés, foglalkoztatási lehetőség biztosítása mindennemű pályázati lehetőség felhasználásával.
Erőfeszítések történtek eddig is munkahely teremtése céljából, azonban nagyon korlátozottak a lehetőségeink.
Tárgyalásokat folytattunk bérmunkára, azonban a számítások alapján megállapítottuk, hogy a bérmunkára fizetendő díjtételek annyira alacsonyak, hogy még bértámogatás igénybe vétele mellett sem fedezik a kifizetendő munkabér összegét. De továbbra is keressük a munkahely teremtés minden formáját és módját.
Kihasználjuk az eddigiekhez hasonlóan a Munkaügyi hivatalok által meghirdetett támogatásos foglalkoztatási lehetőségeket, a közcélú foglalkoztatás minden lehetőségét.
Kulturális élet:
– Közösségi élet erősítése céljából bevezetett rendezvényeink megtartása a jövőben is, falunap, egyéb rendezvények.
– tájékoztató előadások tartása meghívott vendégekkel, a kultúra támogatása,
– fiatalok bevonása a közéletbe.
Falugondnoki buszunk kihasználásával kirándulások szervezése nyugdíjasok, fiatalok, és ezt igénylők részére.
Határon túli kapcsolatok kialakítása, testvértelepülések létrehozásával más népek, nemzetek kultúrájának megismerése.
A település utcáit felosztjuk a képviselők között, hogy minden utcának legyen személyes kapcsolata. A képviselő az egész faluért végzi tevékenységét, de valamennyi lakos tudni fogja, hogy problémájával melyik képviselőt keresse fel, hogy ügye minél előbb rendezésre kerüljön.
Továbbra is fenn kívánjuk tartani a Mátételki Hírek lakosság tájékoztató szerepét.
Anyagi lehetőségeinkhez képest cél a szociálisan rászoruló családok segítése, az idősek támogatása, megélhetési gondok enyhítése korlátaink között.
Lehet, hogy úgy tűnik, hogy ezek nem nagy célok, nem nagyra törő álmok, de én szeretek a realitások talaján mozogni, és inkább valósuljon meg időközben több feladat, mint hogy nagy ígéretek lógjanak a levegőben, megvalósulás nélkül.
Mátételke, 2010. október 14.
Bényi Józsefné
polgármester